Skip to content
Hišni aparati
Prijavite se / Registrirajte se

Pranje perila: kako to počnejo profesionalci?

Ne, skrivnost ni v kakem čudežnem mehčalcu iz reklame ali čudežnem triku! Da bi vaša oblačila po vsakem pranju izgledala kot nova, morate zgolj slediti nekaj preprostim pravilom glede uporabe pralnega stroja. Vzemite si nekaj minut, preberite naš priročnik in se pranja perila lotite kot pravi mojster - #LikeABosch!

Ključ je vedno v dobri pripravi!

Boscheva temeljna misija je, da uporabnikom s kar najnaprednejšimi in najučinkovitejšimi pralnimi stroji lajšamo vsakdan. A niti najboljši stroj na trgu ne bo zmogel poskrbeti za brezhibno čistočo in brezčasen izgled perila, če ga ne boste pravilno uporabili. K sreči je to povsem preprosto!

Pravi profesionalci na področju pranja vedo, da se pot do uspeha prične, še preden se odpro vratra pralnega stroja. Preden slednjega napolnite, zato poskrbite za naslednje korake:

Preverite oznake za nego na vsakem kosu oblačila

Etikete na oblačilih nam povedo, iz katere tkanine je izdelek narejen in kako ga vzdrževati. V prvi vrsti nam izdajo, ali izdelek sploh lahko peremo v pralnem in sušimo v sušilnem stroju. Nekatera oblačila je treba namreč oprati ročno ali odnesti v kemično čistilnico. Pogosto oznake vsebujejo tudi posebna navodila za ravnanje z gumbi, manšetami, podlogami in obrobami, na kar bodite še posebej pozorni.

Ne veste točno, kako brati različne simbole za pranje perila? Preberite naš članek, v katerem so zbrani vsi znaki za vzdrževanje oblačil!

Razvrstite oblačila

Pozabite na barvanje in obrabljen videz! Oblačila preprosto razporedite glede na vrsto tkanine in barve. Če želite to storiti po “#likeabosch metodi”, na kupe združite:

  • oblačila v beli, smetanasti ali pastelni barvi;
  • oblačila toplih, svetlih barv (rdeča, oranžna, roza in rumena);
  • oblačila črnih in temnih, hladnih barv (temno modra, siva in zelena);
  • oblačila iz težkih tkanin (kavbojke, puloverji in jakne);
  • občutljiva oblačila (puh, zavese);
  • športna oblačila;
  • oblačila iz frotirja (halje, krpe, brisače);
  • posteljnino in ostalo perilo.

In še uporaben trik: nova oblačila nekajkrat operite samostojno, saj bodo v prvih pranjih spustila nekaj bavila. Če želite ugotoviti, ali je oblačilo barvno obstojno, zmočite vatirano palčko in z njo podrgnite notranji kot ali šiv ter preverite. Se je barva prenesla na palčko? Potem izdelek operite ločeno, najbolje ročno.

Madeže predhodno obdelajte

Ste popackali najljubšo bluzo? Ne čakajte na naslednje pranje, temveč se na madež spravite takoj in na ta način preprečite, da bi prodrl globoko v tkanino. Seveda pa ni vedno tako preprosto: včasih šele ob polnjenju pralnega stroja opazimo, da smo grdo popackali svoj najljubši kos oblačila. V takšnih primerih je ključno, da madež pred pranjem predhodno obdelate z ustreznim razpršilom za odstranjevanje madežev in ga po potrebi namočite v hladni vodi. Ko bo madež iz tkanine začel odstopati oziroma bledeti, bo vaše oblačilo nared za obdelavo v pralnem stroju.

Glavni koraki do bleščeče čistega perila

Tako, oblačila so razporejena, najtrdovratnejši madeži obdelani, čas je le še, da se izmojstrite v uporabi pralnega stroja. Kako torej poskrbeti, da bo pranje perila minilo brez stresa, rezultat pa bodo oblačila, ki bodo vsakič znova izgledala kot prvi dan?

Za uvod si oglejte kratek prispevek o temeljnih korakih uporabe pralnega stroja, podrobnejši odgovor pa sledi v nadaljevanju prispevka!

Izberite ustrezen program pranja

Pravilen program za pranje in ožemanje perila bo učinkovito očistil vaša oblačila in ohranil njihov prvotni videz. Spodnja razpredelnica naj vam bo v pomoč, ko se boste znašli v zadregi, kateri pralni program uporabiti in na koliko stopinj Celzija oprati določeno vrsto tkanine.

PROGRAM/VRSTA PERILA PRANJE PERILA NA KOLIKO STOPINJ VRSTE OBLAČIL / TKANINE
Bombaž
Bombaž Eco
Energetsko učinkovito pranje z zmanjšanjem temperature ob učinku pranja.
90 °C Odporne tkanine, tkanine iz bombaža ali lana, npr. bela bombažna posteljnina, belo bombažno spodnje perilo, bele bombažne majice brez napisa, bele brisače, bele tetra plenice, laboratorijske halje .. .
Bombaž 60 °C Bela in barvna bombažna oblačila, našteta zgoraj.
Bombaž 40 °C Bele in barvne majice z napisi, jopice, pižame, nogavice.
Volna / občutljivo perilo / svila 30 °C Občutljiva oblačila, kot so spodnje perilo, perilo iz čipke ali svile. Program je ustrezen tudi za pranje čevljev.
Masivno 40 °C Primerno za pranje odej, preprog in blazin.
Hitro pranje 30 °C Ni priporočljivo za zelo umazane ali občutljive predmete. Je pa energetsko in časovno zelo učinkovito.
Mešano 30/40 °C Mešano perilo iz bombaža in sintetike.
Nočni program 60 °C Zelo tih program za pranje ponoči, primeren za perilo iz bombaža, lana, sintetike ali mešanega tekstila.
Puh 30 °C Tekstil, polnjen s puhom in primeren za strojno pranje, vzglavnike, odeje. Primerno tudi za izdelke, polnjene s sintetičnimi vlakni.
Športna oblačila 30 °C Perilo iz mikrovlaken za šport in prosti čas. Perila ne obdelujte z mehčalcem.
Kavbojke / temno perilo (Heavy Duty) 60 °C Primerno za brisače in robustne tkanine, kot je jeans. Primeren je tudi za zelo umazano perilo.
Srajce / bluze 60 °C Srajce in bluze iz bombaža, lana, sintetike in mešanih vlaken, ki jih ni treba likati.
AlergiePlus 60 °C Za odporne tkanine (bombaž, lan). Posebej primerno, ko se zahteva višja raven higiene ali pri posebej občutljivi koži.
Para Številni vrhunski pralni stroji ponujajo parni cikel, katerega namen ni pranje oblačil. Uporablja se za hitro odstranjevanje gub in osvežitev oblačila.
Ne zagotavlja globinskega čiščenja, vendar je odlična nastavitev za pranje srajc, ko ni potrebno temeljito pranje v občutljivem ciklu.
Dodajte detergent in mehčalec

Koliko detergenta za perilo potrebujete, je odvisno od količine perila. Nekateri detergenti so bolj koncentrirani, zato jih je treba dozirati v manjših količinah. Prevelika količina detergenta bo namreč povzročila prekomerno penjenje v stroju, medtem ko s premalo detergenta pranje ne bo učinkovito.

Prav zato je pomembno, da dosledno upoštevate navodila na embalaži pralnega sredstva. Njen pokrov lahko uporabite kot merico, nato pa odmerek vsakokrat prilagodite teži oblačil, ki jih želite oprati. Za pralni stroj s sprednjim polnjenjem običajno zadošča 35 ml tekočega pralnega sredstva (pri srednje umazanih oblačilih in srednji trdoti vode).

Izbira pralnega sredstva je popolnoma vaša. Detergenti v prahu so običajno cenejši, vendar se v hladni vodi ne raztopijo vedno pravilno in na tkaninah pustijo bele sledi. Tekoči detergenti, ki običajno vsebujejo encime, so dobri za predhodno obdelavo madežev. Detergenti v obliki tablete so priročni in enostavni za uporabo, saj preprečujejo preveliko odmerjanje, vendar so nekoliko dražji.

Ne pozabite na mehčalec: Če želite, da so oblačila mehka, dodajte tekoči mehčalec. Številni pralni stroji imajo poseben dozirnik za mehčalec, ki ga napolnite na začetku pralnega cikla.

Če želite pralno sredstvo dozirati #LikeABosch, si obvezno preberite nasvete na tej povezavi.

Štejejo tudi malenkosti

Preden zaženete pralni stroj, je ključno, da dobro zaprete vrata in ne pozabite pritisniti gumba start. Sliši se samoumevno, a pozabljive duše vedno povedati, kolikokrat so zapustile dom, brez da bi vklopile poln in zaprt pralni stroj.

Kaj pa po uporabi? Ne hitite zapirat vrat, temveč jih pustite odprta, da se stroj lahko zrači.

Čist pralni stroj = čisto perilo

Za učinkovito pranje perila in predvsem brezhibno delovanje pralnega stroja je nujno, da slednjega redno čistite. Ne glede na to, ali uporabljate tekoči pralni prašek ali detergent v prahu, se bodo namreč v njem nabrali ostanki. Da preprečite, da bi ti ostanki pralnega sredstva dražili vašo kožo, pred začetkom pranja vključite cikel izpiranja. Tako boste sprali ves preostali detergent in imeli čist pralni stroj.

Za dolgo življenjsko dobo in učinkovito delovanje pralnega stroja je zaželeno, da vsaj enkrat na mesec (odvisno od pogostosti pranja) vključite program kratkega pranja pri 95° C. Stroj naj bo prazen, brez perila in brez pralnega sredstva, uporabite le sredstvo proti odlaganju apnenca, da odstranite apnenčaste obloge iz cevi.

Kaj še lahko storite, da vrhunski pralni stroj, kakršen je Boschev, ohranite v vrhunski formi? Vse podrobnosti izveste v videoposnetku!

Še nekaj uporabnih namigov za učinkovito pranje …

Za dodatno pomoč prilagamo še nekaj nasvetov o pranju najpogostejših tkanin in oblačil. Zapišite si jih na “plonkec”, ki bo vedno blizu pralnega stroja, ali v beležko svojega pametnega telefona. In če vas bo po branju pograbila radovednost in si boste želeli še več tovrstnih nasvetov, nikar ne preskočite tistih v naši posebni rubriki.

Pravilno pranje kavbojk

Jeans je lahko trpežen, vendar je dandanes na voljo v številnih vzorcih in barvah. Kavbojke in druge jeans hlače perite s hladnim, nežnim ciklom in skupaj z drugimi temno obarvanimi oblačili, obenem pa jih obrnite navzven.

Kaj je pomembno pri pranju bombaža?

Bombažna in lanena oblačila odporna na pranje pri najvišjih temperaturah. Pri pranju pazite le na dosledno ločevanje svetlih in temnih barv, da se izognete razbarvanju.

Ne pozabite na pranje rjuh in posteljnine

Na posteljnino vse prevečkrat pozabimo, a ta prav tako potrebuje pravilno vzdrževanje. Za posteljne rjuhe je primerno vroče pranje in sušenje zunaj, na soncu.

Pranje puhovk ni tako težavno, kot ste sprva mislili

V pralnem stroju lahko operete tudi puhovko. Izberite blag tekoči pralni prašek in ne uporabljajte belila ali mehčalca. Perite s hladno vodo oziroma na 30° C (program za občutljivo perilo oziroma ročno pranje). Pralni stroji imajo pogosto tudi program za pranje puha. V tem primeru v pralni stroj dodajte dve teniški žogici (ali pralne žogice – ni razlike), ki bosta premetavali puh in mu preprečili, da se sprime v kepe.

Pranje sintetičnih materialov zahteva posebno nego

Spandex , Lycra ali elastan so znani po svoji izjemni elastičnosti. Priporočamo, da pri pranju uporabljate nižjo temperaturo in se izogibate belilom ali balzamom za perilo. Prav tako tah oblačil ne sušite v sušilnem stroju.

Pranje oblačil iz GORE-TEX materiala

Preden operete kos oblačila iz materiala GORE-TEX, zapnite vse zadrge na jakni/hlačah ter pripnite vse elastike in druge jermenčke. Bodite pozorni pri uporabi centrifuge. Ne uporabljajte detergentov v prahu, mehčalcev za tkanine, odstranjevalcev madežev ali belila.

Za pranje zaves je potrebna previdnost

Zavese vstavite v mrežasto vrečko za pranje občutljivega perila. Pri tem pazite, da vrečke ne napolnite preveč. Zavese peremo v stroju s programom za občutljivo perilo, temperatura naj ne preseže 30 stopinj Celzija. Priporočamo pranje s hladno vodo in uporabo tekočega detergenta.

Pranje perila za ljudi z alergijami

Nekateri pračni stroji imajo posebne nastavitve za odstranjevanje alergenov, ki temperaturo vode prilagodijo tako, da pri pranju zmanjšajo količino pogostih sprožilcev alergij, kot so pršice in mačji prhljaj.

Če na pralnem stroju nimate nastavitve »čiščenje« ali »program za alergene«, uporabite program za belo perilo ali vroči cikel (> 60 °C), da zmanjšate število pršic. Upoštevajte navodila na perilu in embalaži detergenta ter pazite, da s pranjem na previsoki temperaturi ne poškodujete tkanine. Preberite si še več nasvetov za pranje perila za ljudi z občutljivo kožo in alergijskimi reakcijami.

Izognite se pogostim napakam

  • Ne puščajte ničesar v žepih, saj lahko majhni in trdi predmeti poškodujejo oblačila ali pralni stroj.
  • Nedrčkov ne perite nezapetih, saj se lahko zanke zataknejo v druga oblačila in se zlomijo ali upognejo.
  • Mehčalca ne dodajajte neposredno na perilo, vedno le v prostor za dodajanje mehčalca.
  • Mokrih oblačil ne puščajte dlje časa v bobnu. Vlaga namreč lahko povzroči nabiranje plesni v bobnu pralnega stroja ali celo na oblačilih. Oblačila odstranite iz pralnega stroja čim prej po končanem ciklu izpiranja.

Pogosta vprašanja (FAQ)

Ali lovilci barv res ščitijo pred razbarvanjem?

Glede tega obstajajo različna mnenja. Naše priporočilo je, da njihovo delovanje preizkusite sami. Najbolje je, da sprva testirate oblačila, ki jih ni preveč škoda. Kljub vsemu pa je v splošnem še vedno najbolje, če ločujete belo in temno perilo.

Ali je perilo higienično čisto le, če ga peremo na 90 °C?

Programi z višjimi temperaturami bodo resda nekoliko boljši pri odstranjevanju trdovratnih mastnih madežev, za higiensko čistočo perila pa zadostuje že pranje na 60 stopinj Celzija.

Naredimo kaj škode, če boben pralnega stroja popolnoma napolnimo?

Med steno bobna in perilom naj bo vsaj za pest prostora. Velja namreč, da so oblačila, ki imajo manj prostora, bistveno bolj zmečkana. Pranje volnenih oblačil pa zahteva manj poln stroj, saj se materiali med drgnjenjem hitreje obrabijo.

Je za pranje belega perila res potrebno belilo?

Ni potrebno. Belo perilo lahko operete tudi brez kemikalij. V boben pralnega stroja stresite pol skodelice sode bikarbone, v razdelek za detergent pa dodajte prašek/gel za pranje. V drugi razdelek, ki je namenjen dodajanju mehčalca, vlijte malo belega kisa za vlaganje. Da bi perilo čim dlje ostalo belo, je priporočljivo sušenje zunaj na svežem zraku.

MyBosch

Brezplačno se registrirajte in si zagotovite številne ugodnosti.

Servis

Izjemna pomoč strankam – pred in po nakupu.

01 583 07 00

Produktno svetovanje

Za informacije in nasvete v zvezi z nakupom in uporabo hišnih aparatov smo, od ponedeljka do petka med 7. in 20. uro, dosegljivi na brezplačni telefonski številki. Kadar koli pa nam lahko pišete prek spletnega obrazca.

Prodajna mesta

Poiščite prodajno mesto v vaši bližini.