Skip to content
Hišni aparati
Prijavite se / Registrirajte se

Simboli in znaki za sušenje

18036676_Washing-Labels-Blended_1200x675.jpg

Sušilni stroj za oblačila olajša življenje: lahko operete in posušite več perila ter prihranite čas in prostor, ki ga potrebujete za obešanje oblačil, da se posušijo. Toda sušilni stroj odpira tudi nekaj vprašanj: Kaj lahko dam v sušilni stroj? in Kje lahko najdem simbol sušilnega stroja na nalepki za perilo? in Kateri sušilni program potrebujem?

Ta vprašanja so povsem običajna - normalno je tudi, da jih postavite večkrat. To je zato, ker lahko različne tkanine, ki se uporabljajo za proizvodnjo oblačil in široka izbira sušilnih programov in dodatnih dodatnih možnosti, ki so na voljo, lahko zmedejo tudi najbolj izkušene uporabnike. In nič ni bolj frustrirajoče, kot če vzamete svoj najljubši pulover iz sušilnika in ugotovite, da je skrčen na otroško velikost.

Ta priročnik smo pripravili zato, da bi vam pomagali se izogniti pogostim napakam pri sušenju. Kot svetovni proizvajalec pralnih strojev in sušilnih strojev, želimo olajšati in razumeti uporabo aparatov za nego perila s podrobnimi razlagami in nasveti o znakih in simbolih sušilnika.

Želite hiter pregled? Prenesite in natisnite našo tabelo simbolov sušilnega stroja:

Prenesi pregled simbolov sušilnega stroja (PDF) .

Kaj lahko gre in kaj ne sme v sušilni stroj?

Po pranju lahko oblačila razvrstite v dve osnovni kategoriji: kose, ki so namenjeni sušenju v sušilnem stroju, in kose, ki jih morate obesiti na vrvico za perilo (ali posušiti na ravni površini). Nalepka za perilo vsebuje simbole za sušenje ( vedno prikazane kot kvadrat ) in druge simbole za pranje, ki vsebujejo navodila za nego perila.

Vsak simbol sušilnega stroja na vašem perilu je veljaven za vse vrste sušilnih strojev, ne glede na to, ali imate sušilni stroj s toplotno črpalko, kondenzatorjem ali pralno-sušilni stroj.

Sušite v sušilnem stroju/ne sušite.

Se sprašujete, ali lahko oblačila sušite v sušilniku, vendar niste prepričani, kateri simbol pomeni "varno za sušenje"? Tu je pregled simbolov, ki označujejo, ali so vaša oblačila primerna za sušenje v sušilnem stroju:

Sušenje v sušilnem stroju: kvadratni simbol s krogom na sredini.
Ne sušite v sušilnem stroju: prečrtan kvadratni simbol s krogom na sredini.
Običajno sušenje v sušilnem stroju
Kvadrat s krogom v notranjosti je splošni simbol za sušenje v sušilnem stroju. Če ga vidite na nalepki oblačilao, oblačilo lahko sušite v sušilnem stroju in varno ga je dati v sušilnik .
Ne sušite v sušilnem stroju
Če perila ne smete sušiti v sušilnem stroju, boste videli isti kvadrat s krogom, vendar bo prečrtan. V sušilni stroj ne odlagajte oblačil s tem simbolom .
Nizkotemperaturno in nežno sušenje.
Sušenje v sušilnem stroju brez toplote: kvadratni simbol s črnim krogom na sredini.
Trajno sušenje brez likanja: kvadratni simbol s krogom na sredini in dodatno črto pod njim.
Nežno sušenje v sušilnem stroju: kvadratni simbol s krogom na sredini in dvema črtama pod njim.
Sušenje v sušilnem stroju - brez segrevanja
Črni krog znotraj kvadrata označuje, da lahko oblačilo nežno posušite samo s hladnim zrakom .
Sušenje v sušilnem stroju - brez likanja
Oznake, ki prikazujejo črto pod simbolom sušilnika je treba sušiti z blagim ciklom (na primer za sintetična oblačila).
Sušenje v sušilnem stroju - nežno
Nežen tekstil, ki prikazuje dvema črticama pod simbolom sušilnika izredno nežno sušenje in poseben program sušenja (na primer program za volno) za ustrezno nego.
Suho hladno ali pri nizki temperaturi, do 60 C: kvadratni simbol s krogom in eno piko na sredini.
Suho toplo ali pri srednji toploti do 80  C: kvadratni simbol s krogom in dvema pikama na sredini.
Vroče suho ali z visoko toploto: kvadratni simbol s krogom in tremi pikami na sredini.
Hladno/nizka toplota
Simbol sušilnega stroja s piko znotraj kroga pomeni, da lahko sušite svoja oblačila pri nizkih temperaturah do 60 °C .
Toplo/srednje toplo
Dve piki v krogu označujeta, da lahko oblačilo posušite pri rednih temperaturah do 80 °C .
Vroče/močno segrevanje
Simbol sušilnega stroja s tremi pikami v krogu označuje, da lahko in morate oblačilo posušiti pri najvišji temperaturi .
Sušenje na zraku.
Prazen kvadratni simbol za sušenje na zraku.
Sušenje v senci: kvadratni simbol z dvema diagonalnima črtama, ki potekata čez zgornji levi kot.
Sušenje na vrvici: kvadratni simbol z navpično črto na sredini.
Sušenje na zraku
Simbol za sušenje v obliki praznega kvadrata predstavlja sušenje na zraku. Te predmete perila morate obesiti na vrvico za perilo ali jih položiti, da se posušijo na ravni površini.
Sušenje v senci
Simbol sušenja z dvema diagonalnima črtama v levem kotu pomeni, da vaša tkanina ne prenaša neposredne sončne svetlobe. Če želite zaščititi oblačilo pred pobeljenjem ali bledenjem, ga posušite v senci.
Sušenje na vrvici/z obešanjem
Simbol sušenja na vrvici, sestavljen iz ene navpične črte na sredini pomeni, da je treba perilo sušiti na vrvici za perilo (ali podobnem). Dve navpični črti pomenita, da morate perilo posušiti z obešanjem ali, z drugimi besedami, ga obesiti na vrvico, ko je še mokro.
Sušenje v senci na vrvici: kvadratni simbol z navpično črto na sredini in eno diagonalno črto čez zgornji levi kot.
Sušenje na ravni površini: kvadratni simbol z vodoravno črto na sredini.
Sušenje na ravni površini v senci: kvadratni simbol z vodoravno črto na sredini in diagonalno črto čez zgornji levi kot.
Sušenje v senci na vrvici/v obešenem stanju
Simbol sušenja z navpično črto in trikotnikom v zgornjem levem kotu pomeni, da mora biti vaše perilo sušeno na vrvici (za perilo) v senci. Dve navpični črti pomenita, da je treba oblačilo posušiti na vrvici za perilo in v senci.
Sušenje na ravni površini
Ta simbol sušenja z vodoravna črta na sredini označuje, da je treba oblačilo položiti ravno, da se posuši. Dve vodoravni črti pomenita, da morate oblačili položiti na ravno površino, ko je še neožeto .
Sušenje na ravni površini v senci
Isti simbol sušenja z vodoravno črto (in trikotnikom v zgornjem levem kotu) pomeni, da je treba oblačilo posušiti na ravni površini v senci. Dve vodoravni črti označujeta, da mora biti perilo razgrnjeno v senci, ko je še neožeto .
Kos karirane tkanine z belo nalepko z navodili za pranje, ki prikazuje različne simbole pranja.

Več znakov in simbolov za nego perila.

Poleg kvadratnega simbola za sušilni stroj boste na etiketi za perilo našli še številne druge simbole, na primer:

  • kad Simbol kadi za pranje.
  • trikotnik Simbol trikotnika za beljenje.
  • likalnik Simbol likalnika.
  • krog Simbol kroga za kemično čiščenje.

Tukaj poglejte, kaj pomeni vsak od teh simbolov za pranje:

Pojdi na simbole in znake za pranje

Pogosta vprašanja o znakih sušilnika.

Katera oblačila in tekstil je na splošno varno dati v sušilni stroj?

Če manjkajo oznake za sušilnik, na primer zaradi odstranjene etikete, se lahko še vedno ustrezno odločite. Tekstil, ki ga lahko perete pri več kot 60 stopinjah Celzija (vroče pranje) lahko običajno brez oklevanja daste v sušilnik . V večini primerov je to perilo narejeno iz 100 % bombaža in ga lahko sušite tudi pri najvišjih temperaturah. Ti tekstili vključujejo predvsem:

  • brisače za brisanje in za savno
  • čistilne in kuhinjske krpe
  • bombažno spodnje perilo ali bombažne nogavice (oboje brez raztegljivih vlaken)
  • posteljnina
  • odeje in prevleke za vzglavnike (vendar je pri tem zaželeno, da preverite etiketo)

Sušilniki so kot nalašč za tovrstno perilo, zlasti za brisače in posteljnino, ki bo po sušenju pri višjih temperaturah še posebej puhasta. Sveže iz sušilnega stroja bo ta tekstil tudi dišal. Programi, ki zagotavljajo ustrezno nego za vaše bombažne predmete, vključujejo:

  • ekstra suh bombaž za v omaro
  • dovolj suh bombaž za v omaro
  • dovolj suh bombaž za likanje

Opomba: Vse bombažne tkanine niso toplotno odporne in primerne za sušenje v sušilnem stroju. Zato bodite vedno pozorni na etiketo. Izvedite več pod vprašanjem "Ali lahko 100 % bombažni tekstil vedno sušimo v sušilnem stroju?"

Kaj običajno ni dovoljeno sušiti v sušilnem stroju?

Vedno obstaja določen tekstil ali oblačila, ki se lahko s sušenjem v stroju poškodujejo. Če ste negotovi, ke manjka etiketa, je najbolje, da se odločite za varno pot in tekstil posušite na zraku . Pri sušenju tega tekstila bodite vedno previdni:

  • Fini tekstil, na primer svila ali nekatere vrste volne, lahko v sušilnem stroju na splošno izgubijo obliko, zlasti pri napačnih nastavitvah.
  • Majice s potiskom se lahko sušijo le pri nizkih temperaturah, saj se lahko potisk upogne in/ali postane valovit.
  • Vedno se prepričajte, da je vaš posamezni sintetični ali plastični tekstil primeren za sušenje v sušilnem stroju.
  • Kopalne preproge ali preproge z gumo na dnu se lahko stopijo v sušilniku.
  • Vsi tekstilni materiali, ki vsebujejo peno, bodisi vložki za vzglavnike ali ramenski podložki, niso primerni za sušilni stroj.

Ali lahko 100 % bombažni tekstil vedno sušimo v sušilnem stroju?

Če je na etiketi odtisnjen bombaž, lahko običajno domnevate, da je tekstil mogoče varno sušiti v sušilnem stroju. Vedno pa obstajajo izjeme.

  • Bombažne mešanice . Bombaž se pogosto meša s sintetičnimi vlakni kot sta spandeks in poliester. Čeprav so mešanice bombaža običajno bolj raztegljive od običajnega bombaža, pogosto niso tako toplotno odporne. To pomeni, da je sušenje pri nižjih temperaturah boljša izbira.
  • Toda tudi pri tekstilu iz čistega bombaža lahko obstajajo razlike glede na število niti in obdelavo . Obe lastnosti lahko vidite, če si podrobneje ogledate tkanino.
  • Še posebej, če je vaš bombaž temen lahko postopek sušenja vpliva na barvo.

Zato bodite vedno pozorni na simbole pranja in sušenja ter navodila za nego na vaših oblačilih, kadar koli je to mogoče!

Ali lahko volna gre v sušilni stroj?

Volna je zelo občutljiva, tako pri pranju kot pri sušenju. Zato se običajno pere ročno in suši na zraku. Če želite volnene izdelke oprati ali posušiti v stroju, uporabite izključno poseben program za volno .

Bosch program za volnena oblačila je še posebej nežen za sušenje. Če želite na zraku osušiti volnena oblačila, je najbolje, da jih položite na brisačo. Ker volna ne prenaša toplote, je ne sušite na neposredni sončni svetlobi ali na grelniku. Kakovostna volna lahko tudi redno prezračevana, da jo ni potrebno prati tako pogosto.

Kateri tekstil je treba sušiti pri nizki temperaturi in z nežnim ciklom?

Veliko tekstila je treba posušiti nežno in pri nizki temperaturi . To vključuje:

  • Bombažna oblačila (majice s kratkimi rokavi, puloverje, hlače itd.) ter jeans
  • Vsa druga naravna vlakna, na primer lan ali konoplja
  • Športna oblačila in vsa sintetična vlakna, kot so poliester, spandeks ali flis. V to kategorijo običajno spadajo tudi krpe iz mikrovlaken

Večina teh tekstilij se v sodobnih sušilnih strojih ne krči, če uporabljate pravilen program in temperaturo sušenja. Pri izbiri programa za sušenje ali nastavitve temperature bodite pozorni na simbole pranja in navodila za nego na etiketi.

Kako naj posušim sintetiko in športna oblačila?

V bistvu vse sintetične tkanine in še posebej materiale, ki dihajo, ali funkcionalna oblačila ne sušite predolgo in le pri nizkih temperaturah. Poiščite programe, kot so:

  • Hitro mešano pranje
  • Zelo kratko 40

Športna oblačila se običajno zelo hitro posušijo, zato jih je tudi enostavno sušiti. Če želite posušiti te kose, izberite ustrezen program, na primer:

  • Športna oblačila

Kateri program sušenja potrebujem za puloverje ali puhaste vzglavnike?

Puloverje, posteljnino in vzglavnike s puhom je najbolje sušiti v sušilnem stroju s posebnim programom za puh. Sušenje v sušilnem stroju zmanjša elastičnost in volumen. Če nimate sušilnega stroja ali če to zahteva etiketa za pranje, je najbolje, da svoje predmete odnesete v profesionalno kemično čistilnico. Sušenje na zraku ni priporočljivo, saj je zelo zahtevno in lahko traja več dni. Poleg tega, če se v puh ujame voda, pogosto povzroči madeže in celo neprijeten vonj.

Pri sušenju v sušilnem stroju upoštevajte:

  • Puh pri sušenju potrebuje dovolj prostora. Kadar koli je mogoče, posušite posamično.
  • Da se izognete nastajanju grudic, lahko v sušilnik daste štiri čiste teniške žogice. Pomembno: poskrbite, da se barve/vlakna na kroglicah ne oddrgnejo!
  • Priporočene temperature za sušenje so med 30 in 60 stopinj Celzija. Program sušenja mora trajati od 40 do 60 minut.
  • Če je puh po sušenju še vedno vlažen ali celo moker, ponovite postopek.
  • Puh lahko hitro dobi neprijeten vonj ali postane plesniv zaradi preostale vlage, zato je najbolje, da ga po sušenju še nekaj ur zračite.

Bosch sušilni stroji imajo poseben program za puh. Ta program za puh združuje pravilno temperaturo in trajanje sušenja, zlasti za sušenje tekstila, kot so puloverji in vzglavniki.

Kako sušiti kavbojke v sušilniku?

Tudi tukaj je pomembno, da ste pozorni na vrsto tkanine, zlasti mešanice bombaža, in na navodila za nego perila:

  • Klasične visokokakovostne kavbojke iz 100 % bombaža lahko varno daste v sušilni stroj. Pri kavbojkah je tveganje krčenja relativno majhno. Manjše krčenje pa je možno. Če so vaše kavbojke tesne že pred pranjem, lahko popolnoma preskočite sušenje v sušilnem stroju.
  • Večina današnjih kavbojk je izdelanih iz mešanih tkanin z visokim odstotkom raztegljivih vlaken ali poliestra. Pri sušenju v sušilnem stroju uporabite nežne programe za mešanice tkanin - ali sušite na zraku, če niste prepričani.
  • Enako velja za raztegljive kavbojke . Sintetična vlakna se lahko pri višjih temperaturah stopijo, kar lahko kasneje privede do razpok na vašem najljubšem oblačilu.

Kot profesionalec: osvežite perilo v sušilniku.

Po vsaki uporabi ni treba vsakega oblačila temeljito oprati in posušiti. Sušilni stroj vam ga lahko pomaga hitro osvežiti. Oblačilo preprosto položite v vrečko za perilo in ga za 15 minut postavite v sušilnik. Če želite, dodajte vlažno kuhinjsko brisačo prijetnega vonja za dodatno svežino.

Po 15 minutah odstranite oblačila, jih spravite v obliko in pustite, da se prezračijo na obešalniku.

Opomba: Upoštevajte te nasvete le, če so vaša oblačila primerna za sušenje v sušilnem stroju. Pred sušenjem perila nikoli ne obdelajte z odstranjevalci madežev ali drugimi vnetljivimi snovmi.

Kot profesionalec: povrnitev prvotne velikosti skrčenim puloverjem.

Preizkušen način, da povrnete velikost svojemu najljubšemu puloverju, je z rahlim raztezanjem:

  • Najprej namočite pulover v topli vodi. V vodo vmešajte nekaj šampona, da se vlakna zlahka razširijo.
  • Mokri pulover položite na brisačo in ga nežno ovijte, da odstranite odvečno vodo.
  • Zdaj pulover položite na brisačo in ga začnite raztezati tako, da ga vlečete v obliko. Ta postopek ponavljajte, dokler se pulover suši.

Pralni in sušilni stroji, ki jih je mogoče zložiti.

Preverite, kako zložiti svoje aparate za nego perila. In kupite naše komplete za zlaganje. 

Več informacij